KTK GRONIE - strona główna
Relacja z V Rajdu Śladami Powstańców Śląskich Treenet
15.08.2018 Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE przy Oddziale PTTK w Tychach włączył się aktywnie w miejskie obchody 99 Rocznicy Wybuchu I Powstania Śląskiego organizując już po raz piąty rajd rowerowy po miejscach upamiętnionych krwią powstańczą. Na trasy: 30 i 60 kilometrowe  wystartowano  z Placu Wolności w Tychach spod Pomnika Powstańca Śląskiego, który to pomnik fundowało społeczeństwo Tychów w 1930 roku. Był on zburzony w 1939 roku, odtwarzany w latach sześćdziesiątych XX wieku, a w pierwotnym kształcie został odsłonięty w 2006 roku. Dłuższa trasa wiodła do Mysłowic – na Cmentarz Parafialny pod Pomnik poświęconym poległym powstańcom wszystkich trzech Powstań Śląskich, a następnie do Imielinia – pod Kopiec Wolności -  usypany przez społeczeństwo Imielinia w 1922 roku ku czci poległych w Powstaniach Śląskich. W obu tych miejscach zapalono okolicznościowe znicze.
Trasa 30-to kilometrowa wiodła:  na Cmentarz przy ul. Nowokościelnej w Tychach  – oddano hołd przy grobach powstańców, następnie przejazd na ul. Katowicką pod Pomnik Powstańców Śląskich, ul. Kościuszki Pomnik ofiar hitlerowców 22.09.1944, kierunek Wyry – pod pomnik „W Hołdzie Bohaterom Poległym za Wolność Ojczyzny 1919 -1945” oraz Gostyń Śląską – pod „Pomnik Pamięci Żołnierzy Września1939”.
Uczestnicy obu tras o 14.00 spotkali się na mecie w Tychach przy ulicy Paprocańskiej 156, gdzie odbyły się uroczystości miejskie. To tutaj – w obecnym budynku przedszkola – w nocy z 16/17.08.1919 roku rozegrała się zwycięska bitwa powstańców z ponad 100 – osobową załogą niemieckiej baterii polowej. Pod pamiątkową tablicą składano wieńce i kwiaty.
Następnie utworzono kolumnę rowerową (każdy z uczestników otrzymał okolicznościową koszulkę oraz opaskę odblaskową) i w asyście policji przejechano do Urbanowic pod pomnik „Powstańcom i Pomordowanym przez Okupanta Niemieckiego Społeczeństwo Gminy Urbanowice”. Tu jak w Paprocanach złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej w ogrodach Gminnego Ośrodka  Kultury rozdano pamiątkowe szklane statuetki dla Najmłodszego (2 lata) i Najstarszego (80 lat) Uczestnika przejazdu Paprocany – Urbanowice oraz Najliczniejszej Grupy (NOL Tychy 10 osób).
Organizatorzy części oficjalnej – Miejskie Centrum Kultury w Tychach rozdało 81 koszulek uczestnikom przejazdu. Był też grill oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych przygotowanych  okolicznościowych  śpiewników.
Zapraszamy wszystkich na kolejny Rajd Śladami Powstańców Śląskich.
opr. C.S.

Skomentuj artykuł: