KTK GRONIE - strona główna
Relacja z Rajdu Walentynkowego – 14.02.2014 Treenet
14 lutego to dzień Walentego – patrona miasta Bieruń położonego opodal Tychów.

Od siedmiu lat  – bez względu na pogodę – Klub Turystyki Kolarskiej  „Gronie” w Tychach organizuje „Rajd Walentynkowy”, w którym uczestniczą członkowie i  sympatycy klubu. W tym roku aż 43 osoby spędziły  ten dzień w naszym „Gronie” – dzień prawdziwego słońca i wzajemnej życzliwości. Przyjechali  na nasz rajd  turyści kolarze z Katowic, Knurowa, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Łazisk Górnych i Rudy Śląskiej.

Kilkunastokilometrowa  trasa wiodła obok  „Kopca bieruńskiego” pochodzącego z 1295 roku określanego przez historyków „gródkiem stożkowym” .  U jego stóp przebiegał ważny szlak solny z Krakowa do Wrocławia, a na  kopcu usytuowany był obronny gródek mający za zadanie zapewnić kontrolę i bezpieczeństwo nad przeprawą przez rzekę, obecnie zwaną Mleczną.

Metą rajdu jest  drewniany kościółek  o konstrukcji wieńcowej pod wezwaniem św. Walentego, zwany przez mieszkańców Bierunia „Walencinkiem”  Data jego powstania  nie jest znana, a pierwsza wzmianka  pochodzi  z 1628 r. Znajdują się w nim  relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdzona jest dokumentem z 28 lutego 1961 r. Od 13 lutego 2015 r. świątynia została podniesiona do godności Sanktuarium św. Walentego. Chętni już indywidualnie uczestniczyli w odbywającym się odpuście.

Zapraszamy na kolejny „Rajd  Walentynkowy” 14.02.2017 roku we wtorek !!!

Opracował   Cezary Sawicki

przodownik KTK „Gronie”

Skomentuj artykuł: